Weber - Pustaki i bloczki z Leca Keramzytu

Jaka jest podstawowa zaleta pustaków z keramzytobetonu?

Wyroby z keramzytobetonu są jednym z najbardziej paroprzepuszczalnych materiałów budowlanych. Paroprzepuszczalnych - czyli najszybciej wysychających. A tylko suchy materiał stanowi dobrą izolację termiczną.

Do ilu kondygnacji można budować z pustaków z keramzytobetonu?

Pustaki z keramzytobetonu to jedne z najlżejszych wyrobów. Zasadniczo są przeznaczone do wznoszenia ścian w niskim budownictwie, z reguły 2-3 kondygnacyjnym. W przypadku korzystnych rozwiązaniach konstrukcyjnych możliwe jest budowanie także wyższych domów.

Czy w przypadku stosowania bloczków fundamentowych z keramzytobetonu konieczne jest ocieplanie ścian fundamentowych?

Wszystko zależy od wysokości posadzki ponad poziomem terenu i sposobu jej ocieplenia. Bloczki z keramzytobetonu mają ponad trzykrotnie lepszą izolacyjność termiczną w porównaniu do bloczków betonowych o takiej samej szerokości. Wyliczenia izolacyjności w konkretnych projektach wielokrotnie wykazały zbyteczność dodatkowej izolacji.

Jak długa jest tradycja budowania z keramzytobetonu?

W Polsce pierwsze domy z keramzytobetonu wznoszone były już w latach siedemdziesiątych. W zimnej Skandynawii domy takie wznoszone są już od lat czterdziestych i stanowią znaczący procent wszystkich budowanych domów.

Czy wyroby z keramzytobetonu są bardziej ceramiczne czy betonowe?

Podstawowy surowiec (około 90%) to keramzyt. Pozostałe składniki - cement i piasek. Proporcje użytych surowców zależą od planowanej wytrzymałości wyrobu. Keramzyt jest kruszywem ceramicznym wytwarzanym w procesie wypału glin pęczniejących. Czyli w sumie ceramika!

Czym różni się Leca® KERAMZYT, z którego wytwarzane są wyroby systemu Optiroc Blok od innych podobnych kruszyw lekkich?

Przede wszystkim ciężarem. Jeden m3 tego kruszywa waży około 300 kg. Inne kruszywa z grupy kruszyw „lekkich” są znacznie cięższe. Dla porównania 1 m3 żużla waży około 750 kg. Piasek waży około 1700 kg. Najczęściej, im materiał do budowania jest lżejszy, tym jego izolacyjność termiczna jest lepsza.

Czym najlepiej ocieplić mur w przypadku budowy ściany warstwowej z keramzytobetonu?

Najlepiej wełną mineralną. Jej podobna, a nawet nieco lepsza paroprzepuszczalność, ułatwia wyprowadzenie pary wodnej przez mur. Szybko wysychająca ściana to dobry izolator termiczny. Ponadto, z uwagi na łatwość odprowadzania pary wodnej i szybkie wysychanie muru, w suchych ścianach nie powstają warunki sprzyjające „zagrzybieniu”.

Dlaczego niektóre wyroby systemu Optiroc Blok mają kolor czerwono-brązowy?

Aby wyróżnić domy z keramzytobetonu systemu Optiroc Blok do pustaków ściennych dodawany jest pigment. Czerwono-brązowe domy kojarzone są z panującym w nich ciepłem. Mniej widoczne elementy - pustaki stropowe, wentylacyjne, bloczki fundamentowe - produkowane są bez pigmentu. Uzyskany kolor ten nigdy nie jest kojarzony z szarym kolorem betonu czy żużlobetonu.

Niektórzy producenci nie barwią swoich wyrobów i całą gamę wyrobów można spotkać w kolorze cementowo-szarym. Kolor nie decyduje o parametrach wyrobu.

Czy ściany z pustaków i bloczków z keramzytu należy dodatkowo zbroić?

Wieloletnie doświadczenie w budownictwie wskazują na celowość zastosowanie zbrojenia szczególnie budynkach niepodpiwniczonych. Zaleca się wykonywanie wieńca żelbetowego w kształtce U jako ostatniej warstwy (zamiast bloczków) na ścianach konstrukcyjnych. Ponadto wskazane jest stosowanie siatki prętów φ 3 do φ 4 w spoinach poziomych pod otworami okiennymi.

Zbrojenie to przeciwdziała pojawianiu się zarysowań murów powstających najczęściej na skutek nierównomiernego osiadania ław fundamentowych. Zbrojenia nie uwzględnia się przy określaniu nośności konstrukcyjnej muru. Najczęściej stanowi ono zabezpieczenie przed błędami wykonawczymi powstałymi na etapie wykonawstwa fundamentów budynku, szczególnie w trudnych warunkach geotechnicznych.

Czym różnią się Bloczki Termo Optiroc 18 akustyczny i Termo Optiroc 18g akustyczny?

W izolacyjności akustycznej ścian bardzo ważną role odgrywa ciężar ściany wraz z tynkiem. Im cięższa ściana tym izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych (hałasu) jest lepsza. Ponieważ ściany tynkuje się zarówno tynkiem cem-wap jak i prawie o połowę lżejszym tynkiem gipsowym dlatego przygotowana dwa różne bloczki. Bloczki Termo Optiroc 18 akustyczny o ciężarze ok. 23 kg do ścian z tynkiem cem-wap. I cięższe Bloczki Termo Optiroc 18g akustyczny o ciężarze ok. 26 kg do ścian z tynkiem gipsowym. Tym sposobem obie ściany maja podobny ciężar i podobną wysoką izolacyjność akustyczną.

żródło: www.netweber.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty