Jak ocieplać ściany styropianem? - Instrukcja.pl

Jak ocieplać ściany styropianem?

PORADNIK WYKONANIA DOCIEPLENIA

Podobne instrukcje

Jak usunąć rysy z szyb?

Od: Fitness
Liczba wyświetleń: 8956

Domek z piłeczkami

Od: WojakPolski
Liczba wyświetleń: 5455

Odsłon:  87223  Data dodania:  2009-09-22 14:28:10 
Czy ta instrukcja jest pomocna ?

Opis:

PORADNIK WYKONANIA DOCIEPLENIA


1  1

Preparat gruntujący BOLIX T nanosimy na uprzednio przygotowane podłoże (suche, czyste, nieprzemrożone, wolne od wykwitów, grzybów i pleśni) przy pomocy szczotki malarskiej lub wałka


2  2

Dla zapewnienia prostej i wypoziomowanej dolnej krawędzi systemu ociepleń, stosujemy listwę startową. Szerokość listwy dobieramy odpowiednio dla grubości styropianu. Mocujemy do podłoży przy pomocy kołków rozporowych.




3  3

Płyty styropianowe należy przykleić przy pogodzie bezdeszczowej i temperaturze powietrza w przedziale od +5oC do 25oC. Zaprawę klejową BOLIX U należy nakładać pasmami o szerokości 3-8 cm na obrzeżach płyty styropianowej o wymiarach 1000x500 mm, a na pozostałej powierzchni nałożyć 8-10 placków o średnicy ok. 8 cm.


4  4

Styropian należy przykleić stosując klej uniwersalny do systemów ociepleń BOLIX U lub BOLIX US (biały). Suchą mieszankę zaprawy klejowej BOLIX U należy wsypać do czystej wody i bardzo dokładnie wymieszać (stosować od 180 do 200 ml wody na 1 kg suchej masy), aż do uzyskania jednorodnej masy wolnej od grudek. Po upływie 5 minut i pomownym wymieszaniu zaprawa jest gotowa do użycia.




5  5

Po nałożeniu kleju, styropian należy bezzwłocznie przyłożyć do ściany, dosunąć do płyt już przyklejonych i docisnąć. Pasma kleju BOLIX U nałożone powinny być tak, aby po dociśnięciu, zaprawa nie wyciekała poza krawędzie styropianu. Krawędzie płyt powinny do siebie szczelnie przylegać, a ich ułożenie należy wykonać w sposób mijankowy zarówno na ścianach jak i narożnikach.



6  6

Po utwardzeniu kleju wiążącego styropian z podłożem /minimum po 24 h/ szlifujemy powierzchnię płyt gruboziarnistym papierem ściernym. Operacje wykonujemy w celu wyrównania nierówności warstwy izolacyjnej /uskoki między łączeniami płyt/ oraz dla poprawy przyczepności kolejnej warstwy systemu.



7  7

W kolejnym etapie wykonujemy otwory pod kołki rozprężne wiertłem kobranym odpowiednio do rodzaju kołków. Głębokość kołkowania zależy od materiału z którego wykonana jest ściana. Dla ścian z materiałów mocnych i litych /betony, pełne cegły/ minimalna głębokość kotwienia to 50 mm a dla ścian z podloży o mniejszej nośności, porowatych /cegła kratówka, gazo-beton/ 60-80mm. W zależności od wysokości budynku, rodzaju podłoża, strefy klimatycznej, należy wykonać kołkowanie realizowane według indywidualnego projektu.



8  8

W przygotowane otwory z lekko sfrezowanym styropianem zapewniającym licowanie górnej powierzchni kołka z powierzchnią styropianu, zakładamy kołki i wbijamy lub wkręcamy trzpienie. W efekcie uzyskujemy mocowanie nie wystające poza powierzchnię płyt styropianowych. Należy zwrócić uwagę, aby podczas montażu nie uszkodzić powierzchni materiału ociepleniowego.



9  9

W celu poprawnego wykonania i wzmocnienia krawędzi, zalecamy założenie narożników aluminiowych montowanych na warstwie zaprawy BOLIX U.


10  10

Na powierzchnię płyt styropianowych za pomocą zębatej (zęby szpachli o wymiarach 10X10 mm) nanosimy zaprawę BOLIX U, przygotowaną w analogiczny sposób jak przy przyklejaniu płyt styropianowych. Prac nie należy wykonywać przy bezpośrednim nasłonecznieniu, silnym wietrze i deszczu.




11  11

Wykonujemy warstwę zbrojącą z atestowanej siatki z włókna szklanego. Zatapiamy siatkę w uprzednio naniesionej warstwie BOLIX U i wyrównujemy powierzchnię na gładko. Siatkę układamy pasami pionowymi lub poziomymi wykonując zakładki o minimalnej szerokości 50mm. W efekcie uzyskujemy równą powierzchnię kleju o grubości około 3m z zatopioną siatką na głębokości ok. 1mm.



12  12

Po wyschnięciu warstwy kleju, przystępujemy do gruntowania powierzchni podkładem tynkarskim BOLIX OP lub BOLIX O. Preparat należy nakładać jednowarstwowo pędzlem lub wałkiem w temperaturze od +5oC do 25oC na powierzchni przeznaczonej pod ostateczną wyprawę tynkarską. Do nanoszenia tynku przystępujemy po wyschnięciu preparatu.



13  13

Bezpośrednio przed użyciem, masę tynkarską w fabrycznym opakowaniu należy bardzo dokładnie wymieszać wiertarką wolnoobrotową, wyposażoną w mieszadełko koszykowe aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Dalsze mieszanie jest niewskazane ze względu na napowietrzenie masy.


14  14

Tynki akrylowe BOLIX rozprowadza się równomiernie cienką warstwą na podłożu, używając do tego celu długiej, stalowej gładkiej pacy. Nadmiar tynku ściąga się stalową pacą krótką do warstwy o grubości ziarna. Materiał zebrany nadaje się do ponownego użycia po przemieszaniu. Masy tynkarskiej BOLIX nie należy nakładać przy temperaturze niższej niż +5oC i wyższej od +25oC, na powierzchnię bezpośrednio nasłonecznione, przy silnym wietrze oraz przy pogodzie zapowiadającej deszcz lub bezpośrednio po jego wystąpieniu. Duża wigotność powietrza wydłuży czas wiązania tynku.




15  15

Żądaną strukturę osiąga się przez zatarcie świeżo nałożonego tynku płaską pacą z tworzywa sztucznego. Operacje należy wykonać przy niewielkim nacisku pracy. Masę należy nakładać w sposób ciągły na całym fragmncie ściany (będącym odrębną częścią elewacji).


16  16

W przypadku przerw technologicznych należy równo oddzielić powierzchnie zatynkowaną od niezatynkowanej taśmą papierową. Taśma służy również do właściwego wykonywania łączeń tynków. Taśmę należy usunąć przed stwardnieniem, tynk należy chronić przed opadami atmosferycznymi.






Rozmiar: 23999 bajtów
Narożniki otworów okiennych i drzwiowych należy wzmocnić poprzez naklejenie bezpośrednio na warstwie styropianu kawałków siatki z włókna szklanego o wymiarach 20 X 35 cm. Szerokość siatki powinna być dobrana tak, aby umożliwiała oklejenie ościeży na całej ich głębokości.


Zapraszam do naszej hurtowni http://www.stanrem.wb.pl/index0.html
Dodaj do ulubionych Zgłoś naruszenie regulaminu

Komentarze (5)


Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


  • andersen77, 2012-12-18 15:15:02

    tutaj fajne wideo odnośnie ocieplania: http://www.youtube.com/watch?v=8XduBPfVUP8

  • Konserwator78, 2014-08-28 03:26:27

    Polecam pobranie tej intrukcji: http://tinylink.pl/instrukcja_pdf Wg. mnie jest ona bardziej przejrzysta.

  • wnadolny66, 2014-10-05 18:29:27

    Zdecydowanie wolałbym zatrudnić ekipę remontową do takich zadań. W dodatku kilka lat temu moja ekipa poleciła mi dobrej jakości materiały do ocieplenia domu firmy termoorganika. Poki co jestem naprawdę zadowolony.

  • wrangler11, 2015-01-27 15:02:06

    Tak firma termoorganika, ma świetnej jakości materiały w dobrej cenie. Styropian w kropki, cały system od jednego producenta.

  • deira12, 2016-08-24 10:49:49

    Ostatnio ociepliłem swój dom styropianem w kropki od Termo Organiki, jestem bardzo zadowolony z zakupu i mogę szczerze polecić, gdyż jest trwały i bezpieczny w obróbce, jego jakość potwierdza rekomendacja ITB.

Instrukcje od Torreador

Termostat Devireg 540/550

Od: Torreador
Liczba wyświetleń: 14949

AFRISO - Ogrzewanie Podłogowe

Od: Torreador
Liczba wyświetleń: 9699