Historia alternatywna w Atlasie Sztuki

Historia alternatywna w Atlasie Sztuki
Od 9 marca w Atlasie Sztuki podziwiać można owoce pracy Anny Baumgart i prof. Andrzeja Turowskiego – znanej artystki specjalizującej się w projektach wizualnych oraz wybitnego historyka sztuki i krytyka, wykładającego na Uniwersytecie Burgundzkim.
Na wystawę składają się dwa komplementarne projekty. Pierwszy z nich to film Zdobywcy Słońca, będący dokumentacją losów pociągu agitacyjnego, używanego przez bolszewików w 1920 r. do krzewienia idei rewolucyjnych. Drugim jest sfotografowana i rozwieszona na ścianach książka Parowóz Dziejów, napisana przez prof. Turowskiego specjalnie z okazji wystawy.
Wiele godzin spędzonych przez Annę Baumgart w berlińskich i moskiewskich archiwach w poszukiwaniu taśm z epoki. Historyczne śledztwo prof. Turowskiego, które przekuto w skrzącą się od detali i wątków niemal sensacyjnych opowieść. A to wszystko, w gruncie rzeczy... nieprawda.
Kunszt twórców powoduje, że niezorientowany odbiorca przyjmuje ich narrację niemal bezkrytycznie. Prawdziwe przesłanie twórców nie odnosi się jednak do opisywanych faktów, co można wywnioskować dzięki umieszczonym między wierszami wskazówkom. Tak naprawdę, wspomniane fakty są jedynie pretekstem do zupełnie innych badań: Jak ma się rzeczywistość do jej opisów? Gdzie leży granica między relacją a kreacją? Czy przedstawiając fikcję, można dotknąć prawdy?
Własne śledztwo na temat pociągu agitacyjnego, a także zastosowanych w projektach ubarwień, prowadzić można do 29 kwietnia.

Authors: atlas.com.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty