Tańszy strop gęstożebrowy. Jak zmniejszyć koszt budowy stropu?

Koszt budowy stropu gęstożebrowego nie jest mały. Zwiększą go między innymi niestandardowe rozpiętości stropu i wstawki żelbetowe. Sprawdź, na czym możesz zaosczędzić wykonując strop.

Tekst: Elżbieta Sudomir

Pustaki stropowe z keramzytobetonu

Najpopularniejszym typem stropu jest u nas strop gęstożebrowy. Jest on wybierany ze względu za łatwość i szybkość montażu oraz niewygórowany koszt. Składa się z elementów nośnych, czyli belek prefabrykowanych, elementów wypełniających w postaci pustaków stropowych oraz monolitycznej płyty nadbetonu, która wraz ze zbrojeniem belek tworzy jego konstrukcję. Wykonanie wszelkich elementów monolitycznych w stropie wymaga zrobienia deskowania i ułożenia zaprojektowanego zbrojenia. Jest to bardziej pracochłonne i oczywiście droższe. Warto to wziąć pod uwagę, kalkulując koszt inwestycji.

Belki i pustaki stropowe

Prefabrykowane belki stropowe to najczęściej przestrzenne kratownice stalowe. W ich dolnym pasie znajduje się zbrojenie potrzebne do przeniesienia obciążeń stropu. Dolny pas kratownicy jest zabetonowany i tworzy tak zwaną stopkę. W stropach ceramiczno-betonowych stopka ma osłonkę ceramiczną lub płytkę ceramiczną tylko od spodu. Belki kosztują od 26 do 230 zł/szt., zależnie od rodzaju i długości. Pustaki wypełniają przestrzeń między belkami i wpływają na obniżenie ciężaru stropu. Są wykonane z ceramiki, betonu, keramzytobetonu, betonu wibroprasowanego, piaskowo-keramzytowego lub kruszywowego. Stropy z pustaków ceramicznych są uważane za bardziej korzystne ze względów ekologicznych. Dostępny jest też lekki strop typu JS, którego pustaki tworzą system szalunków styropianowych pod strop gęstożebrowy z belek kratownicowych wylewanych na budowie wraz z płytą nadbetonu. Typowe pustaki stropowe kosztują od 3,50 do 7 zł/szt.

Wykonanie stropu gęstożebrowego
Autor: Andrzej T. Papliński

Z uwagi na mały ciężar stropy gęstożebrowe można montować bez użycia ciężkiego sprzętu, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów inwestycji

Większa rozpiętość stropu – wyższa cena

Obecnie produkowane stropy dają duże możliwości projektowania większych przestrzeni w budynkach, są bowiem oferowane coraz dłuższe belki prefabrykowane. Przez lata umożliwiały one uzyskanie rozpiętości do 6 m, a dziś możliwe jest nawet 11 m. Trzeba się jednak liczyć z tym, że im większa ona będzie, tym strop będzie musiał być grubszy, a więc droższy. Mniejszy będzie przy tym rozstaw belek, co zwiększa zużycie tych elementów. Zbrojenie w belkach będzie musiało mieć większy przekrój. W stropach o dużej rozpiętości można się także spodziewać wykonania większej liczby żeber rozdzielczych. To wszystko zwiększa koszt stropu.

Authors: muratordom.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty