Sprawdź dom kamerą termowizyjną. Jak przebiegają badania termowizyjne?
środa, 23 kwietnia 2014 11:07
Miejsca, przez które ciepło ucieka z domu, można wykryć podczas badań termowizyjnych. Potrzebny będzie do tego fachowiec z kamerą termowizyną. Zobacz, jak przebiegają takie badania.
Tekst: Grzegorz Wowro
Mogą być robione w trakcie prac termomodernizacyjnych, na przykład gdy przerywa się je późną jesienią, bo spada temperatura powietrza. Efekt, jaki osiągnięto po dociepleniu jednej ściany (jej powierzchnia ma kolor niebieski, bo styropian zatrzymuje ciepło w murze), wydaje się spektakularny. Jednak trzeba spojrzeć na skalę temperatury na termogramie. Gdy na zewnątrz było 0oC, różnica temperatury na powierzchni ściany ocieplonej (kolor niebieski) i nieocieplonej (kolor żółty) wynosiła zaledwie 2,6oC. Efektem badania było zalecenie, aby podczas kontynuowania prac termomodernizacyjnych zwiększyć warstwę izolacyjną do przynajmniej 15 cm
Badania termowizyjne cieszą się w budownictwie coraz większą popularnością. Jest to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi diagnostyki cieplnej budynków obejmującej badania ich obudowy termicznej i instalacji wewnętrznych, lokalnych źródeł ciepła, zawilgocenia przegród oraz infiltracji powietrza przez nieszczelności przegród.
Kiedy warto zrobić badania termowizyjne
W nowo wybudowanym domu badania mogą posłużyć do sprawdzenia ciągłości ocieplenia ułożonego w dachu. Robi się je bezpośrednio po ociepleniu połaci, ale jeszcze przed osłonięciem wełny od strony poddasza. W razie konieczności łatwo jest dokonać poprawek. Kolejnym dobrym na to momentem jest kontrolne uruchomienie wszystkich instalacji. Jednak w większości wypadków inwestorzy decydują się na termowizję dopiero podczas zamawiania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Zakończenie budowy często wypada późną jesienią, w sezonie grzewczym – co sprzyja podjęciu takiej decyzji. Termowizja jest pomocna także w budynkach już zamieszkanych, jeżeli występują uciążliwości eksploatacyjne: zawilgocenia ścian, niekomfortowe przedmuchy wokół stolarki okiennej, brak komfortu cieplnego, niesprawność wentylacji naturalnej, niezrozumiale wysokie zużycie energii na cele grzewcze. To dobre narzędzie do skontrolowania poprawności prac związanych z modernizacją budynku.
Jak zamawiać badania termowizyjne
W Internecie można znaleźć dwa rodzaje ofert – z raportem i bez niego. Jeżeli jest oferowany raport, klient często musi wybrać jeden z dwóch wariantów: raport dokładny lub podstawowy. Zakres raportu z badań termowizyjnych nie jest ujednolicony. Zanim wybierzemy firmę świadczącą takie usługi, warto poprosić o okazanie fragmentu przykładowego raportu. Powinny się w nim znajdować termogramy z takim opisem, który może być pomocny inwestorowi podczas termomodernizacji domu. Do termogramów dołącza się często zdjęcie wykonane wbudowanym aparatem fotograficznym. Ułatwia to identyfikację analizowanej części budynku. Zdjęcia pokazują większy obszar (są robione obiektywem szerokokątnym) niż same termogramy (robione obiektywem wąskokątnym). Zestaw termogramów bez komentarza może być przydatny i czytelny tylko dla osoby o odpowiednim doświadczeniu i mającej pełną informację o warunkach, w jakich je wykonano. W innych wypadkach nie warto zamawiać takiego wariantu termowizji.
Authors: muratordom.pl