Izolacyjność termiczna ścian i dachów. Jak ją obliczyć?
środa, 23 kwietnia 2014 10:40
Zgodnie z nowymi przepisami współczynnik przenikania ciepła przegród uwzględnia więcej czynników niż do tej pory. Jak zatem ustalić izolacyjnośc termiczną dla ścian lub dachu?
Tekst: Robert Geryło
Przepisy dotyczące izolacyjności będą się stopniowo zaostrzać. Już teraz lepiej nie przekraczać maksymalnych współczynników, które będą obowiązywać w 2021 r., i tak ocieplić dom, aby nie zużywał więcej energii, niż to konieczne
Nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budynków nowych oraz poddawanych przebudowie obowiązują od 1 stycznia 2014 r. Są one surowsze niż do tej pory. W latach 2017, 2019 i 2021 będą jeszcze stopniowo zaostrzane.
W nowych warunkach technicznych oznaczono wartość współczynnika przenikania ciepła symbolem UC (w odróżnieniu od dawniej stosowanego U). UC(max) to maksymalna dopuszczalna wartość UC. Przyjęty w nowych przepisach sposób sprawdzania, czy wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej przegród są spełnione, jest zgodny z najnowszym wydaniem międzynarodowej normy. Określa ona sposób obliczania wartości współczynnika przenikania ciepła przegrodyUC. W obliczeniach uwzględnia się opory cieplne zastosowanych warstw materiałowych, wpływ mostków cieplnych oraz wartości dodatków wynikających z rodzaju przegrody. Do obliczeń przyjmuje się Polskie Normy dotyczące określania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła oraz przenoszenia ciepła przez grunt. Wartość współczynnika UC jest opisana wzorem UC = U + ΔU, gdzie U oznacza współczynnik przenikania ciepła przegrody, a ΔU jest sumą wartości dodatków do współczynnika U.
Od stycznia 2014 r. wartość UCdachów i stropodachów nad przestrzeniami ogrzewanymi nie może być większa niż 0,20 W/(m2.K)
Authors: muratordom.pl