Remont starego domu. Wymiana okien

Wymiana okien na nowe to typowy etap remontu starego domu. Wymiana zniszczonej stolarki okiennej z reguły poprawia wygląd budynku, ale wybieraj nowe okna z namysłem, pamiętając o proporcjach i kolorach elewacji.

Drukuj artykuł Poleć artykuł

Tekst: Zuzanna Podwysocka

Nowe okna w starym domu
Autor: Marek Szaniawski

Okna o nowym podziale, kształcie i kolorze odmieniły dom. Większe przeszklenia sprawiają, że budynek wygląda nowocześnie.

Generalny remont starego budynku to okazja, aby na nowo przemyśleć kompozycję elewacji. Jeżeli celem jest zachowanie dawnego wyglądu domu, wymienione okna powinny powtarzać zarówno kształt, jak i podziały oryginalnej stolarki. Jeśli natomiast chcesz nadać budynkowi nowy charakter, wstawienie zupełnie innych okien na pewno ci to ułatwi. Zwykłej wymiany okien nie musisz zgłaszać do urzędu, nawet jeżeli nowe będą wykonane z innego materiału niż stare. Natomiast zmiana wielkości okien wiąże się ze zmianą wyglądu elewacji i wymaga projektu oraz pozwolenia na budowę.

Stare podziały

Dawniej okna bywały często wielokwaterowe, miały szybę podzieloną grubymi szprosami na wiele pól. Tak zbudowane okna warto wiernie odtwarzać jedynie w budynkach zabytkowych. Wymieniając okna w zwykłych domach, prawdziwe szprosy zastępuje się wewnątrzszybowymi lub tańszymi, ale bardziej brudzącymi się szprosami naklejonymi na szyby. Jednak nie wszystkie typy okien warto odtwarzać. Zwykle korzystną zmianę przyniesie rezygnacja z niesymetrycznie dzielonych okien charakterystycznych dla budynków z lat 70. Zamieniając je na okna o klasycznym, symetrycznym podziale, unikniesz skojarzeń z blokami z czasów PRL-u. Rezygnując w ogóle z podziałów, zyskasz więcej światła we wnętrzu oraz lepszy widok. Warto wiedzieć, że okno z dużą płaszczyzną szyby jest cieplejsze niż takie samo okno z podziałami.

Kolor stolarki okiennej

Jeżeli nie jest ona tradycyjnie biała, najlepiej dopasować do barwy pokrycia dachu. Warto wybrać jeden z kolorów z szeroko akceptowanych gam kolorystycznych – szarości, brązów lub bieli. Przy dachach z blachy albo pokrytych szarą dachówką sprawdzają się okna o podobnej barwie. Do dachów w kolorach naturalnych pasują okna w barwie drewna. Okna w innych kolorach są agresywnym elementem na elewacji i mogą się szybko opatrzyć. Na kolorowe ramy wydasz o 20-30% więcej niż na białe.

Dom kostka z nowymi oknami
Autor: Andrzej Szandomirski

Typowy dom – kostka po przebudowie ma nie tylko lepiej doświetlone wnętrze, ale i ciekawszy wygląd.

Remont starego domu. Wymiana okien

Firma DRUTEX pokazała na Budmie 2014 okno IGLO ENERGY. To bardzo ambitne okno - o najniższym na...

zobacz więcej

zamknij

Authors: muratordom.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty